Resultater fra SRPI 2012 - weekenden 16-17. juni 2012

Herunder vises 'den korte version' af resultatlisten. Link til PDF-version findes nederst (tryk på pilen for at downloade).
 
Løb 1 – Tur Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Lynæs 14 Louise Hillerød Flemming Thomsen 16:58:00 IF
LM 24 (U) Mikas Lyndby Henrik Kyhn 14:19:00 IF
Wayfarer Jas Bramsnæs Olaf Rieper 07:16:00 IF
Lynæs 14 (U) Flaneur II Veddelev Christina Rasmussen 02:46:00 IF
Lynæs 18 Dagny Roskilde Preben Kristensen 02:45:45 IF
Spidsgatter 26m2 Fly Lynæs Svend Mortensen - IL
Albin 78 Cirrus (U) Tjörn Herslev Henrik Bay-Clausen - IS
Løb 2 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Nordisk Folkebåd Pink Panther Hørby Jesper Gregersen 00:00:00 IF
Nordisk Folkebåd Ydun Hørby Kim V. Davidsen - IL
Løb 3 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Marieholm 26 Marie Veddelev Niels Haase 15:41:19 14:12:50
Maxi 84 Olivia Jyllinge Paw Bloch 13:09:00 IF
Løb 4 – Tur Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Granada 23 Waterprof Bramsnæs Peter Skov 14:43:09 15:00:49
Nordborg 26 Emma Nykøbing Sj. Jan Steen Jacobsen 15:45:00 15:54:27
Maxi Fenix Carla Lynæs Ole Ostenfeldt 15:52:00 16:39:36
Marieholm 32 To Ha Bi Nykøbing Sj. Tonny Wass 16:11:00 16:40:08
Granada Bonita 767 Odin Frederikssund Michael Bruun 13:20:00 IF
L23 Baloo Frederiksværk Charlotte Friis 09:13:20 IF
Salta 26 Ophelia Vallensbæk Preben Thorndahl 08:58:00 IF
Hallberg Rassy 26 Belle Holbæk Kim Christensen 07:36:53 IF
Vindö 40 Æfnitýr FTLF Malene & Lasse 05:55:02 IF
Maxi 84 Ovani Frederikssund Ove Mortensen 04:51:48 IF
Løb 5 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Drabant 24 Delta-Alta Herslev Lars P & Christian T 13:31:30 13:11:13
Drabant 24 Den Gule Frederiksværk Henning Lind 13:34:09 13:13:48
Avance 24 Havkatten Holbæk Mogens S. Andersen 13:58:38 13:28:27
Smiling 29 Smilla Herslev Birger Eng 15:59:15 16:13:38
Maxi 68 Lunte Hundested Poul Jensen 11:29:40 IF
Løb 6 – Tur Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Sunwind 29 Diva Lyndby John Madsen 13:28:41 14:25:17
Jeanneau S/O 32 EOS Marbæk Ulla Bjerring 13:02:00 IF
Mamba 29 Spice of Life Frederikssund Flemming K. Rasmussen 11:49:00 IF
Bavaria 33 Cruiser Olympia Frederikssund Lars Bøllund 01:00:00 IF
Granada Regatta Annika Orø Jens S. Nielsen - IL
Granada 31 Jumle Bramsnæs Casper Knudsen - IL
Eygthene 24 Sprøjt Rørvig Alexander Mauthner - IS
Granada 910 Jaqueline Jyllinge John Gravesen - IS
Løb 7 – Tur Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Granada Bonita 767 Liv Roskilde Anders Juhl Thomsen 13:53:30 15:16:51
Albin Alpha Rosita Lynæs Jørn Holm 16:04:44 16:04:44
Bianca 27 Sofie af Herslev Herslev Ole Hansen 15:24:00 16:10:12
H-båd Eskilsø Jyllinge Sejlersk. Per Tannebeck 14:58:00 16:45:46
Supero 800 Lolo Herslev Erling Plejdrup 15:50:27 17:06:29
IF-båd Scuffy Jægerspris Hans Jakob Skaaning 14:30:00 IF
IF-båd Sparkk Roskilde Poul Astrup 13:31:30 IF
Polaris Drabant Tajo Frederikssund Christian Holm 12:31:20 IF
Maxi 77 Lea Jyllinge Erik Lenhard Abraham 11:13:00 IF
Comfort 30 Gelinde Frederiksværk Jørgen Bendtsen 00:00:00 IF
Drabant 22 Berit Marbæk Peder Bue 00:00:00 IF
Hallberg Rassy 312 Freja Holbæk Ole Bastian 00:00:00 IF
H-båd Kværnø Jyllinge Sejlersk. Niels Gyr - IS
Løb 8 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Maxi 84 Lømmel Lynæs Bent Jensen 12:36:00 12:57:10
Grinde Bombardine Herslev Jørgen Binzer 13:17:43 14:08:46
Ballad Balladine Herslev Leo Mogensen 13:25:00 14:26:11
Shipman 28 Toni Frederikssund Torben Hansen 14:03:24 14:38:49
Spækhugger Ping Roskilde Jens Kirk 14:22:04 15:05:10
Monsun 31 Josephine Roskilde Uffe Clemmensen 14:58:12 15:46:42
Comfort 30 Karoline Roskilde Mogens Andersen 14:53:45 15:59:00
Shipman 28 Baloo Veddelev Piet Jansen 16:09:55 16:33:12
Shipman 28 Aline Lynæs Lars Hansen 07:16:50 IF
Bandholm 27 Olivia Lynæs Frank Rhode 07:14:27 IF
Ballad Calypso Roskilde Terkel Christensen 00:00:00 IF
Hallberg Rassy 352 Havfruen Jyllinge Søren Henningsen - IS
Løb 9 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Nordisk Familiebåd 110% Roskilde Bjørn Kloster 12:12:00 13:03:14
Scampi 30 Ami Herslev Henrik Michaelsen 13:13:00 14:22:47
Impala 27 Blume Nykøbing Sj. Henning Hansen 13:27:20 14:23:51
Scampi 30 Smyrna Holbæk Claus Dørge 13:24:00 14:37:10
Accent 26 Von Roskilde Pall Jonsson 14:15:05 14:37:19
Accent 26 Sascha Herslev Søren Wolff 14:16:38 14:40:37
Scampi 30 Fermat Frederikssund Torben Bay 08:52:00 IF
Løb 10 – Tur Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Molich 10-meter Cecilie Roskilde Bjarne E. Nielsen 10:32:00 14:13:12
Granada 375 Emma Frederiksværk Per Ejnar Olsen 12:58:10 15:57:09
Beneteau 311 French Connection Frederikssund Henning Carlsen 13:21:00 16:17:13
Jeanneau 31 Angelina Herslev Bent Sørensen 16:04:30 18:48:28
Benneteau 331 Trap Frederikssund Niels Knudsen 12:06:35 IF
Ylva Ylva Roskilde Helge Hansen 09:34:00 IF
Rasmus 35 Marian Veddelev Kennett Winsløw 07:57:00 IF
Ketch Heureka Vallensbæk Lennart Larsen 00:00:00 IF
Bavaria 34 Josefine Frederikssund Jan - IL
Dehler 343 Dagmar Skyllebakke Preben Beck - IS
Løb 11 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Cenit 33 Trunte Lynæs John Jensen 11:58:02 13:24:55
Faurby 330 Juvel Hørby Leif Vejlgaard 11:51:00 13:28:24
Faurby 330 Flicka Herslev Kristian Juel Thomsen 12:20:44 13:48:08
Compis 36 Columbine Frederikssund Torben Gravenhorst 13:08:00 15:29:50
Hanse 325 Funshine Roskilde Lars Bo Rasmussen 10:57:50 IF
Karate 33 sport Martine Lynæs Paw Nielsen 00:00:00 IF
Løb 12 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Concorde 38 Sirenen Snekkersten Anders Høegh Post 11:00:17 12:35:22
Luffe 37 Rith Holbæk Jan Schou Petersen 11:19:19 13:14:07
Molich 10-meter Scarlett Roskilde Søren Bøgild Jensen 10:57:59 13:41:49
ScanKap 99 Ankh Herslev Lars Borup 12:24:00 13:42:07
Elvstrøm 32 Cruiser Divaen Herslev Klaus Christensen 13:12:13 14:10:50
Ravage 37 Cruiser La Vie Nykøbing Sj. Michael Mindrup 12:15:00 14:27:18
ScanKap 99 Quick VII Jyllinge Ole Rulffs 13:35:00 14:47:32
Løb 13 – Kap Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
X 332 Havgassen Lynæs Henrik Pedersen 10:15:40 12:15:06
X 99 Roxanne Holbæk Jacob Saltoft Kristiansen 11:28:00 13:38:43
Etchells 22 Samsø Orø Connie Andersen 12:08:00 13:39:44
Banner 28 Racer Katana Herslev Niels Wolff 12:26:35 13:50:12
Melges 24 Scirocco Herslev Johnny Poulsen 01:19:05 IF
Elan 333 Elvira Roskilde Claus Staffe - IL
Løb 14 – Flerskrog Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Dragonfly 800 Cr. Trimagi Køge Bugt Allan Tønnsen 10:44:00 15:14:29
Dragonfly 1000 Angelina Nordhammer Leif Skov 11:24:00 15:43:55
Dragonfly 800 Cr. Trefoldigheden Veddelev Sven Scharling 11:47:00 16:43:56
Dragonfly 25 Libra Sundby Per Andersen 12:08:42 17:00:11
Dragonfly 800 SWR Airforce One Nykøbing Sj. Mads Chr. Falkow 11:41:00 17:17:29
Farrier F22R Linet2 Vallensbæk Peter Højland 11:22:50 17:17:54
Dragonfly 800 SWR Red Jacket Sundet Henrik Pedersen 11:45:00 17:23:24
Trident Trimaran (U) Miss Hulda Kællingehaven Tage Ebbensgaard 11:34:48 IF
Dragonfly 28 Græshoppen Jyllinge John Leadbetter 03:50:08 IF
A cat (U) Bimare Frederikssund Gert Larsen - IL
Formula 28 Nielsen-Trio Kastrup Mads Boll - IS
Sejlerskole 2012 Bådnavn Klub Skipper Sejltid Resultat
Drabant 24 Delta-Alta Herslev Christian Thorborg 13:31:30 14:44:32
H-båd Eskilsø Jyllinge Sejlersk. Per Tannebeck 14:58:00 16:45:46
Salta 26 Ophelia Vallensbæk Preben Thorndahl 08:58:00 IF
H-båd Kværnø Jyllinge Sejlersk. Niels Gyr - IS
 
IF = Ikke fuldført
IL = Ingen logbog
IS = Ikke startet
 
Der er præmie til alle, der er startet og har indsendt logbog. Resultatet af fotokonkurrencen følger senere.
 
Kapsejlernes resultater indgår i kredsmesterskabet; her tæller resultater iflg. løbsinddelingen sammen med de indbyrdes resultater per startsted, jf. sidste side af deltagerlisten. Se mere på www.isefjordkredsen.dk om kredsmesterkabet for kølbåde.
Ċ
Lars Plejdrup,
28. jun. 2012 19.38